Tradycyjnie rola HR w procesie rekrutacji i wdrożenia pracownika do firmy jest widziana jako odpowiedzialność za pozyskanie kandydata, konieczną weryfikację jego CV (rozmowa kwalifikacyjna), złożenie oferty, a następnie przepuszczenie „nowozatrudnionego” przez obligatoryjne szkolenia, poopowiadanie co-nie-co o kulturze organizacyjnej, i wreszcie oddanie go kierownikowi, który odpowiada za resztę. W takich realiach pracownikowi HR pozostaje tylko trzymać kciuki za to, aby pozyskany talent chciał zostać i mieć swój udział w rozwoju firmy. Ryzykowne…

Na szczęście rynek oferuje rozwiązania, które mogą istotnie wspierać efektywność adaptacji i rozwoju pracowników w organizacjach. Programy wykorzystujące grywalizację w procesach HR odpowiadają na ważne potrzeby nowego pokolenia pracowników:

  • są spersonalizowane
  • angażujace
  • zwykle wnoszą kreatywność i humor do miejsca pracy.

Zamiast spędzać godziny przed komputerem i przechodzić kolejne obowiązkowe szkolenia e-learningowe czy prezentacji, nowy pracownik może wziąć udział w grze, która również dostarczy mu wszelkich potrzebnych informacji, ale dodatkowo pozwoli poznać ludzi, poczuć emocje i dobrze się bawić już pierwszego dnia pracy.

Współczesny rynek pracy wymaga od biznesu i zespołów HR wyjścia poza stosowanie nowoczesnych i zaawansowanych narzędzi wyłącznie do pozyskiwania i przyciągania kandydatów. Konieczne jest aplikowanie ich w całym obszarze zarządzania ludżmi: pozyskiwaniu, angażowaniu, wdrażaniu, szkoleniu oraz rozwijaniu i zatrzymywaniu najlepszych pracowników.

Leave a Comment